Autor Wiadomość
wieloj
PostWysłany: Śro 12:26, 21 Lis 2012    Temat postu: Re: szpiczak

Witaj marzka na moim forum.
Zapytałaś, czy 6 cykli może wystarczyć i może mieć przeszczep. Czy po przeszczepie przyjmuje się nadal chemię i pacjent jest bez leków.
Odpowiadam.
O liczbie cykli decyduje lekarz prowadzący.
Podaję Ci link do odpowiedzi oraz wycinek tej informacji:
http://www.ihit.waw.pl/postepowanie.html
LECZENIE
Chemioterapia indukująca remisję
W pierwszym rzucie powinien być stosowany schemat zawierający talidomid. Chorzy do 65 roku życia, bez dodatkowych obciążeń, powinni otrzymać 4-6 cykli CTD (cyklofosfamid, talidomid, deksametazon) celem uzyskania CR/PR (CR - całkowita remisja, PR -częściowa odpowiedź). Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 6 cykli, o ile nie doszło do przerwania jego ciągłości na okres dłuższy niż 2-3 miesiące (26-2Cool. Wszyscy pacjenci leczeni talidomidem powinni otrzymywać profilaktykę przeciwzakrzepową. Leczenie powinno zakończyć się mobilizacją komórek progenitorowych, a następnie, podaniem wysokodawkowanego melfalanu połączonego z auto-HSCT (autoprzeszczep). Chorzy, którzy w wyniku leczenia pierwszego rzutu nie uzyskali nawet PR powinni otrzymać leczenie alternatywne z włączeniem bortezomibu.

Chorzy nie będący kandydatami do leczenia za pomocą auto-HSCT powinni otrzymywać w pierwszym rzucie schemat lekowy zawierający talidomid: CTD lub MPT (melfalan, prednison, talidomid). W tej grupie chorych preferowane jest stosowanie łagodniejszej formy CTD – CTDa (attenuated).
Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 6-8 cykli (29-31). Wszyscy chorzy otrzymujący talidomid powinni otrzymywać profilaktykę zakrzepową.


Sądzę, że pomimo, iż Twój tata ma 69 lat, to schemat leczenia jest podobny jak powyżej. Ale o tym powinien decydować lekarz hematolog.
Nie wiem skąd pochodzisz, ale zawsze w takiej sytuacji radzę konsultację z innym specjalistą. Możesz także zadać pytanie doktorowi Arturowi Jurczyszynowi na stronie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka. Link do forum: http://www.szpiczak.org/index.php?vol=rozne&part=1&type=view

Możesz skorzystać z listy ośrodków przeszczepowych na mojej stronie. Link: http://www.szpiczak.bialystok.pl/Osrodki_przeszczepowe.htm
Tam są nazwiska kierowników klinik hematologicznych oraz adresy i telefony. Możesz umówić wizytę. Ja preferuję wizyty prywatne, bo wtedy nie trzeba długo czekać, a opłaty za wizyty nie są wielkie.

Pozdrawiam. Wiesław.
marzka
PostWysłany: Czw 9:49, 15 Lis 2012    Temat postu: szpiczak

Od trzech miesięcy wiemy o chorobie taty. Z końcem czerwca trafił do szpitala z wysokim OB trzycyfrowym, niską hemoglobiną. Pobrano szpik i ... nic nie stwierdzono. Dzięki uporowi po trzech tygodniach wiedzieliśmy że to szpiczak. Tata ma 70-90% zajęty szpik ale brak nacieków na kościach, nie bolą go również kości i czuje się dobrze. Nerki i wapń również w normie. W chwili obecnej jest w połowie 3 cyklu CTD, wyniki się poprawiają. CHciałabym się dowiedzieć co dalej czy 6 cykli może wystarczyć i może mieć przeszczep tata ma 69 lat więc długo czekać nie można. Czy po przeszczepie przyjmuje się nadal chemię i pacjent jest bez leków. Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi Smile

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group